Bebina koža je izuzetno delikatna i zahtijeva posebnu pažnju. Kao roditelj, važno je razumjeti njegu bebine kože kako biste spriječili iritacije, osipe i druge probleme. U ovom članku, Iva Matić, specijalista pedijatrije, dijeli ključne savjete i preporuke o tome kako održati bebin kožu zdravom. Tema njega bebine kože obuhvaća najčešća stanja kože kod beba, te kako odabrati najbolje proizvode. Pridržavanjem ovih savjeta, osiguravate optimalnu njegu bebine kože i zdravlje vašeg djeteta.

Njega bebine kože Iva Matić pedijatar
Iva Matić, specijalista pedijatrije, Dom zdravlja Banja Luka

Kožu bebe treba njegovati pažljivo posebno u prvim danima bebinog života. Tada je bebina koža veoma osjetljiva i treba izbjegavati tretiranje kože proizvodima koji nisu prirodnog porijekla. Čista voda s par kapi maslinovog ulja ili čaj od kamilice sasvim su dovoljni za održavanje higijene bebine kože.

Kada je u pitanju njega bebine kože, prilikom izbora kozmetike, izbjegavajte dodatke umjetnih boja, alergene i konzervanse. Najbolje bi bilo koristiti prirodne proizvode koji u svom sastavu imaju sigurne i provjerene sastojke 100% prirodnog porijekla.

Tokom kupanja posebnu pažnju treba posvetiti području iza ušiju, ispod brade, u predjelu pelena i između prstiju na nogama i rukama. Područje oko očiju nije potrebno posebno prati osim ako se pojavi iscjedak, u tom slučaju dovoljno je isprati oko prokuhanom vodom ili fiziološkom otopinom.

Da li koristiti šampon kod njege novorođenčeta?

Malim bebicama koje imaju kratku kosu nije potrebno šamponirati kosu u prvim mjesecima. Ako je to ipak neizbježno, koristite šampone koji ne sadržavaju sintetičke mirise, boje, proizvode koji u svom sastavu imaju alergene i iritirajuće konzervanse. Voda je dovoljna da ukloni s kose prašinu i ostatke stanica. Od trećeg mjeseca nadalje, kada je u pitanju njega bebine kože, upotrebljavajte ulje. Maslinovo ulje, ulje nevena ili badema istovremeno čiste vlasište i čine ga mekim. Nakon navršene prve godine života, ako želite koristiti šampon, upotrijebite prirodni proizvod koji ne stvara puno pjene.

Njega pelenskog područja

Posebnu pažnju treba posvetiti higijeni intimne zone, jednokratne pelene stvaraju topao i vlažan prostor u kojem se stolica i mokraća zadržavaju, kada se ne mijenjaju na vrijeme izazivaju crvenilo i peckanje. Da biste to izbjegli, pelenu mijenjajte svaka tri do četiri sata i potrudite da koža ne bude dugo u dodiru sa stolicom i mokraćom. Dok mijenjate pelenu, ostavite djetetovu guzu nekoliko minuta na zraku, što će ih veseliti. Guzu isperite samo vodom, nanesite osnovnu kremu s umirujućim djelovanjem, poput kreme s cinkovim oksidom ili kreme na bazi nevena, vrlo blagog sredstva protiv crvenila i peckanja.

Higijena bebinih očiju

Kada je riječ o higijeni bebinih očiju, najbolje je posvetiti pažnju kada se tek beba probudi ujutro, tada možete upotrijebiti okrugle blazinice natopljene mlakom vodom ili fiziološkom otopinom, očistiti oko, počevši od vanjskog ugla prema unutarnjem. Za čišćenje drugog oka upotrijebite novu blazinicu, kako biste spriječili prijenos eventualne infekcije.

Možda će vas zanimati i Intervju sa Christina Hinderlich koji prenosimo sa Weleda bloga